Czekolada

Czy cukrzyk może jeść czekoladę?

czekolada dla cukrzyków

Czekolada to niewątpliwie jedna z największych przyjemności, jakie możemy odczuwać na języku i podniebieniu. Niejednokrotnie poprawia humor i wprowadza w stan błogiej przyjemności. Jednak nie wszyscy mogą sobie na nią pozwalać ze względów zdrowotnych. Wokół jedzenia czekolady przez cukrzyków narosło sporo mitów, ale nie wszystkie są prawdą. Warto zatem sprawdzić, czy cukrzyk może jeść czekoladę. A jeśli tak, to jaką?

Czy cukrzyk może jeść czekoladę?

W przypadku cukrzycy znaczenie mają produkty nie tylko słodkie, ale również te, które wyróżniają się wysokim indeksem glikemicznym. Indeks ten to wyznacznik tego, jak poziom glukozy rośnie we krwi po spożyciu danego produktu w horyzoncie czasowym 2-3 godzin. Im bardziej dany produkt podnosi ten poziom – tym wyższy jest jego indeks glikemiczny. Osobom z cukrzycą zaleca się oczywiście spożywanie jak najmniejszej ilości produktów z wysokim indeksem glikemicznym, by unikać nagłych, niepożądanych wyrzutów poziomu glukozy. 

W ten prosty sposób dochodzimy do czekolady. Klasyczna postać czekolady, zwłaszcza czekolada mleczna słodzona zwykłym cukrem, ma wysoki indeks glikemiczny i może nie być produktem odpowiednim dla kogoś, kto zmaga się z cukrzycą. Należy szukać dla niej alternatyw w postaci czekolad o obniżonym indeksie glikemicznym. W tym przypadku nieco niższy od mlecznej indeks glikemiczny ma czekolada biała, a zdecydowanie niższy – czekolada gorzka, której niewielkie ilości nie powinny być przeszkodą w diecie cukrzyka. 

Warto przy tym zwrócić uwagę na ową „gorzkość” czekolady. Im więcej klasycznego kakao, tym niższy indeks glikemiczny produktu. Dlatego dla cukrzyka najlepsze są czekolady z jak najwyższą zawartością kakao. Istnieją czekolady, w których kakao wynosi nawet 90% składu i na nie warto zwrócić uwagę. 

Czekolada a cukrzyca – jakie słodycze dla diabetyków?

Nie oznacza to jednak, że cukrzycy są skazani wyłącznie na gorzką czekoladę. Nie każdy przepada za jej smakiem, a czasem wręcz dopada nas ochota na coś prawdziwie słodkiego, co przyniesie kilka chwil relaksu. Budzi się wówczas tęsknota do klasycznej czekolady. Na szczęście i na to cukrzycy mogą znaleźć sposób, a nawet kilka. 

  • Czekolada z liofilizowanymi owocami. Tabliczki czekolady, na których znajdują się liofilizowane owoce, mają inny smak. Wyczuwa się na nich nuty konkretnych owoców, również tych z natury słodkich. Warto jednak wiedzieć, że do tego rodzaju produktów nie dodaje się cukru, zatem mają one niski indeks glikemiczny i są bezpieczne dla osób z problemem cukrzycy. Zatem truskawki i maliny na ciemnej czekoladzie? Zdecydowanie tak!
  • Czekolada słodzona, ale nie cukrem. Dzisiejsze czasy dają w tym względzie spore pole do popisu. Nie trzeba bowiem używać cukru, by uzyskać prawdziwą słodycz. Z powodzeniem swoją rolę wypełnią tutaj zamienniki cukru, m.in.. ksylitol, czy erytrol. Dzięki nim czekolada zyskuje prawdziwie słodki smak, ale jednocześnie nie stwarza takiego zagrożenia, jak czekolada słodzona cukrem. Warto przy tym wspomnieć, że tego rodzaju zamienniki cukru wpływają również na obniżenie kaloryczności czekolady. A to oznacza, że taki produkt może być nie tylko bezpieczny dla diabetyka, ale również wpływać pozytywnie na jego sylwetkę. 

Gorzka czekolada a cukrzyca

Na chwilę wróćmy jednak do gorzkiej czekolady. Wiemy już, że jest to produkt, którego nie musimy bardzo unikać, nawet jeśli zmagamy się z problemem cukrzycy. Warto do tego dodać, że gorzka czekolada – dzięki wysokiej zawartości kakao – wyróżnia się kilkoma właściwościami prozdrowotnymi. Obojętnie obok nich nie powinna przechodzić ani osoba chora na cukrzycę, ani całkowicie zdrowa. Ciemna czekolada każdemu może bowiem przynieść korzyści zdrowotne. Dlaczego?

  • Zawiera wiele cennych pierwiastków, których poszukujemy na co dzień w pożywieniu i suplementach, m.in. magnez, potas, miedź, selen, wapń, czy cynk. 
  • Zawiera substancje, które delikatnie poszerzają naczynia krwionośne, a dzięki temu poprawiają przepływ krwi. Taka czekolada może również pomagać w profilaktyce chorób miażdżycowych. 
  • Gorzka czekolada jedzona regularnie w niewielkich ilościach może przyczynić się do obniżenia złego, a podwyższenia dobrego poziomu cholesterolu. 
  • Jedzenie gorzkiej czekolady pozytywnie wpływa na procesy myślowe i pracę mózgu. Stanowi również profilaktykę chorób związanych z demencją. 

To szereg korzyści zdrowotnych, z których chętnie korzystają również osoby całkowicie zdrowe. Tym bardziej diabetycy powinni zwrócić swoją uwagę na gorzką czekoladę, ponieważ stanowi ona wsparcie w różnych obszarach funkcjonowania organizmu. Przy cukrzycy ważne jest to, by dbać o każdy obszar, który nie został dotknięty przez chorobę. 

Istnieje czekolada dla cukrzyków!

Wiemy już zatem, że czekolada dla cukrzyków naprawdę istnieje. Ciemna czekolada (próbuj tych z najdalszych zakątków świata – nie raz zaskoczą Cię smakiem), czy czekolada słodzona zamiennikami cukru, to doskonałe rozwiązanie. Dzięki niemu nawet chorzy na cukrzycę nie muszą rezygnować z tej wyjątkowej przyjemności.